Kako poticati razvoj samopoštovanja i samopouzdanja

KAKO POTICATI SAMOPOŠTOVANJE

• pokažite djetetu da ga volite – da bi dijete voljelo samo sebe, a to je nužno za samopoštovanje, mora imati osjećaj da ga roditelji vole. Mnogi roditelji misle da se to samo po sebi razumije i da se ne trebaju truditi to pokazivati, ali nije tako, vaša ljubav može biti očigledna vama, ali ne i vašem djetetu.
  • slušajte dijete
  • često pohvaljujte dijete – ono što govorite djetetu i kako mu to govorite ima najveću ulogu u izgradnji dječjeg samopoštovanja. Od vas dijete uči kakvo jest. Verbalne i neverbalne poruke koje mu upućujete oblikuju njegovu sliku o sebi i utječu na samopoštovanje. Da bi taj utjecaj bio pozitivan, važno je da povratna informacija koju upućujete djetetu ima tri komponente:
      • opis djetetova ponašanja
      • vaš doživljaj tog ponašanja
      • uvažavanje djeteta kao osobe, njegovih emocija, iskustava, napora

Opisujući ponašanje dajete djetetu do znanja kako ste vi vidjeli, čuli, doživjeli ono što je dijete učinilo. Na taj način mu omogućujete da shvati kako njegovi postupci utječu na druge. Često smo skloni koriti dijete, ali na taj način dijete samo uči što je loše, ali neće naučiti što je dobro i kako se treba ponašati. Stoga je pohvala najmoćnije sredstvo da naučite dijete kako se treba ponašati. Kroz pohvale ćete pomoći djetetu da nauči cijeniti samog sebe i da uoči vlastite vrijednosti.

Prilikom pohvaljivanja:

• budite konkretni (precizirajte što točno pohvaljujete)
    • pohvalite i zalaganje i uspjeh (a ne samo uspjeh-krajnji proizvod)
    • pokažite svoje osjećaje
    • nemojte pretjerivati – pohvaljujte s razlogom, znači ne pohvaljivati baš svaku sitnicu, jer djeca vrlo brzo shvate realnost i shvate da pohvale nisu uvijek realne
  • pomozite djetetu da upozna sebe – poznavanje sebe je ključno za razvoj samopoštovanja, ne možemo razvijati i jačati svoje pozitivne osobine ako ih uopće nismo svjesni. Isto vrijedi i za djecu. Dijete neće prepoznati da je u nečemu dobro, ako mu vi u tome ne pomognete.
  • vodite računa kako kritizirati dječje postupke
      • opišite ponašanje kojim niste zadovoljni
      • objasnite djetetu zašto to treba promijeniti
      • pokažite djetetu da razumijete njegove osjećaje
      • jasno recite što očekujete
      • ne zaboravite pohvaliti dijete
      • vodite računa da se kritika uvijek odnosi na dječje ponašanje, a ne na njegovu ličnost
  • učite dijete optimizmu

KAKO POTICATI SAMOPOUZDANJE

• omogućite djetetu osjećaj uspjeha – ništa ne djeluje tako dobro na razvoj samopouzdanja kao osjećaj uspjeha. Osjećaj samopouzdanja najveći je kada dijete pokuša učiniti nešto što mu je teško, jako se potrudi oko toga i nakon više pokušaja uspije. Tada dijete shvati da ako se zaista potrudi, može uspjeti. A to je tipičan način razmišljanja samopouzdanih ljudi. Da biste djetetu omogućili osjećaj uspjeha, morate ih dovoditi u različite situacije, kako bi otkrila u čemu su dobra, naravno pritom im trebate pomagati, ali ne više nego što im je potrebni, znači ne raditi umjesto njih.
  • naučite dijete da se uspoređuje sa sobom – ako dijete stalno uspoređujemo samo s najboljima, vrlo je vjerojatno da će se početi osjećati nesposobno, glupo i neuspješno – nesamopouzdano. No ako naučimo dijete da se uspoređuje samo sa sobom možemo izbjeći te negativne posljedice (znači npr. u utrci nije došao prvi, ali je postigao svoj najbolji rezultat do sada).
  • naučite dijete kontroli emocija
  • naučite dijete suočavanju s neuspjehom – dopustite djetetu da uči na svojim greškama, znači ne činiti nešto umjesto njega da bismo ga zaštitili od neuspjeha.
  • razvijajte djetetove socijalne vještine na način da:
      • omogućite djetetu da se druži s vršnjacima
      • igrajte se s djetetom kao da ste vršnjaci
      • razgovarajte s djecom o njihovim odnosima s prijateljima
      • pomozite djetetu da samo nađe rješenje problema – u odnosima s prijateljima
  • potičite djetetovu asertivnost – boriti se za svoja prava bez ugrožavanja tuđih. Asertivni ljudi imaju za cilj komunicirati, utjecati na druge, koristiti vlastite sposobnosti i steći samopoštovanje bez ponižavanja drugih. Oni žele otkriti što je dobro, a ne tko je u pravu. Vjeruju da su obje strane odgovorne za svoje ponašanje, znaju svoja prava i cijene svoje sposobnosti, njihovo ponašanje je čvrsto, ali ne i neprijateljsko, informiraju, objašnjavaju, iznose svoja očekivanja i ciljeve.
  • naučite dijete donošenju odluka (ponudite mu izbor i neka samo odabere, npr. hoćeš li popiti sok ili čaj, i sl.) – poštujte djetetovu odluku i rješavanju problema – razgovarajte o problemima, suzdržite se od davanja savjeta i komentiranja. Znači treba djetetu dati mogućnost da se ispuše,oslobodi emocija, i onda s distance sagleda svoj problem. Tada mu pomognite da problem sagleda sa više strana, da razmisli o mogućim ishodima svakog rješenja i onda donese odluku. Jako je važno da dijete shvati kako može pogriješiti.

POZITIVNA SLIKA O SEBI
    VISOKO SAMOPOŠTOVANJE